آشنایی با ۸ نکته کلیدی در خرید کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ ديواري براي پوشاندن ديوارهاي منازل در دهه هاي گذشته رونق چنداني نداشت. علت اين بي اقبالي هم متنوع نبودن رنگ ها و طرح هاي کاغذهاي ديواري بوده است اما امروزه کاغذ ديواري ها به دليل تنوع در رنگ ، شکل و جنس به يکي از اولين انتخاب هاي خانه دارها براي پوشش ديوارها تبديل شده اند.

تا آنجا که حتي مي توان گفت اين پوشش تا حدود زيادي جاي رنگ را گرفته است. علت ديگري که کاغذديواري اين روزها طرفداران بسياري پيدا کرده، نصب آسان و سريع آن است. به علاوه کاغذها، بوي تند و تيز و خرابکاري هاي رنگ را نيز ندارند.

البته اين نکته نيز قابل توجه است که قبل از انتخاب کاغذ ديواري حتما بايد به نکاتي توجه کنيد. در غير اين صورت به سرعت دلزده و پشيمان مي شويد.

نکات زير مي تواند راهکارهاي مفيدي براي انتخاب کاغذديواري خانه شما باشد.

? قبل از انتخاب کاغذ ديواري بايد به رنگ وسايل خانه توجه کنيد زيرا هماهنگ نبودن رنگ و نوع کاغذ ديواري با ساير وسايل، علاوه بر اينکه خانه را بي نظم و خسته کننده نشان مي دهد، براي افراد خانواده احساس آشفتگي و کلافگي ايجاد مي کند. بنابراين حتما به هماهنگي رنگ ها توجه داشته باشيد.

? هماهنگي نوع و طرح کاغذ ديواري با سبک و شکل چيدمان خانه نيز مهم است. به طور مثال براي خانه اي که سبکي بسيار فانتزي و مدرن دارد بايد از کاغذ ديواري هايي ساده و با نقش و نگار کم استفاده کنيد و براي خانه هايي که با مبلمان استيل و فرش هاي ابريشمي چيدمان شده اند بايد کاغذ ديواري هايي سنگين با نقش و نگارهاي برجسته به کار ببريد.

? اغلب کاغذ ديواري ها امروزه قابل شست وشو هستند ولي به دليل ميزان استفاده از پارچه و مواد پي وي سي، به دو نوع درجه يک و دو تقسيم مي شوند. به اين ترتيب که شايد براي از بين بردن بعضي لک ها و کثيفي هاي روي کاغذ ديواري هنگام شست وشو با مشکل مواجه شويد. بنابراين بهتر است هنگام خريد کاغذ ديواري به اين مورد توجه کنيد. در اين مورد از فروشنده نيز مي توانيد کمک بگيريد.

? بهتر است براي خانه هايي که سقف بلندي دارند از کاغذ ديواري هايي با شکل و خطوط افقي استفاده کنيد که در اين صورت ارتفاع سقف را کوتاه تر جلوه مي دهد و در ضمن نوعي گرما و صميميت نيز به وجود مي آورد. استفاده از کاغذديواري هاي بافت دار به ديوارها عمق مي بخشد و نيز سبب جذب صداي فضا مي شود.

? براي آنکه فضايي آرام و به دور از شلوغي و بي نظمي داشته باشيد بهتر است از کاغذ ديواري هايي گلدار با رنگ هاي ملايم استفاده کنيد. اگر خواهان فضايي پر از انرژي و هيجان هستيد کاغذ ديواري هايي با رنگ هاي شاد و درخشان که طرح هاي هندسي و هنري دارند به کار ببريد که در اين صورت هر بيننده اي را سر ذوق مي آورد.

? هماهنگي کفپوش خانه با کاغذ ديواري بسيار مهم است. بنابراين بهتر است از کاغذ ديواري هاي گلدار يا با طرح و شکل هاي شلوغ براي خانه هايي با کفپوش ساده استفاده کنيد و برعکس کاغذ ديواري هاي ساده را براي خانه هايي با کفپوش هاي طرح دار به کار ببريد تا اين هماهنگي، زيبايي خانه شما را چند برابر کند.

? اگر به لحاظ شخصيتي فردي تنوع طلب هستيد و زود از همه چيز خسته مي شويد، پيشنهاد ما اين است که از کاغذ ديواري هاي ساده با رنگ هاي ملايم که هيچ طرح و شکلي ندارد و با هر نوع چيدمان و رنگي هماهنگ مي شود، استفاده کنيد زيرا استفاده از کاغذ ديواري هاي طرح دار روحيه خاصي مي طلبد و هماهنگ کردن وسايل با اين گونه کاغذها کمي مشکل است و ممکن است پس از مدتي دچار دلزدگي شويد.

? بهتر است کاغذ ديواري هايي با پوشش وينيل خريداري کنيد زيرا هم قسمت زيرين و هم قسمت بيروني اين گونه کاغذ ديواري ها از لايه هاي وينيل تشکيل شده است. اين پوشش علاوه براينکه ضد آب است، کيفيت بسيار بالايي هم دارد. فقط شايد کمي گران تر از کاغذ ديواري هاي ديگر باشد که در عوض داراي عمر و دوام بيشتري است.

بيشتر اوقات هزينه و قيمت کاغذ ديواري ها به دليل برخي محاسبات تا حدودي براي افراد گنگ و مبهم است زيرا کاغذ ديواري ها به شکل رول هايي با عرض هاي مختلف عرضه مي شوند و هر شکل و طرحي از کاغذ ديواري متراژ و اندازه جداي خود را دارد و چون ديوارهاي خانه به طور کامل مستقيم و داراي يک سطح نيست و بيشتر خانه ها داراي ستون و ديوارهاي کاذب و غير مفيد هستند، بنابراين هم از رول هاي بيشتري نسبت به محاسبه شما استفاده مي شود و هم در بعضي از مواقع کاغذها اضافه مي آيند.

براي اينکه کمتر با اين مشکل مواجه شويد بهتر است متراژ ديوارها و ميزان پرتي ها را به طور کامل اندازه بگيريد. در صورت امکان از نصاب کاغذ ديواري بخواهيد که اندازه گيري ديوارها را نيز خود او انجام بدهد.

اين نکته نيز قابل ذکر است که کاغذ ديواري ها شايد در طول زمان دچار آسيب و خرابي شوند و زيبايي اوليه خود را از دست بدهند. بنابراين بهتر است يک رول بيشتر خريداري کنيد تا در صورت نياز بتوانيد از آن استفاده کنيد و براي پيدا کردن آن نوع کاغذ ديواري در بازار دچار مشکل نشويد.
منبع: آفتاب