آون آزمایشگاهی

آون آزمایشگاهی (DRYING OVEN) چیست؟
 
آون آزمایشگاهی ( آون خشک کن یا فور) دستگاهی هست که با ایجاد حرارت یکنواخت جهت خشک کردن نمونه های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. آون خشک کن آزمایشگاهی FG جزء تجهیزات ثابت آزمایشگاه ها هستند و با توجه به گستره امکانات، در آزمایشگاه های متفاوتی از جمله آزمایشگاه های کارخانجات داروسازی ، آزمایشگاه های تشخیص طبی، بیمارستان ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، صنایع غذایی و… استفاده می شوند. همچنین با توجه به نوع استفاده از این دستگاه ها به آن ها ، آون های خشک کن  (DRYING OVEN) یا آون های حرارتی نیز گفته می شود.
 
موارد کاربرد آون آزمایشگاهی و صنایع استفاده کننده آون آزمایشگاهی
 
آون یا فور در اکثر آزمایشگاه ها از جمله آزمایشگاه های مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه های تشخیص طبی، آزمایشگاه های کارخانجات داروسازی، آزمایشگاه های کارخانجات صنایع غذایی، نساجی، معادن، بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز بهداشت، دانشگاه ها و… برای استریل کردن ظروف آزمایشگاهی و یا رطوبت گیری از نمونه مورد استفاده قرار میگیرند.
 
انواع آون خشک کن آزمایشگاهی اف جی ایران
 
آون های خشک کن معمولا به دو دسته فن دار و بدون فن تقسیم شده و در سایز های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. در بعضی موارد از جهت جنس بدنه و نوع کنترلر و محدوده دمایی نیز دسته بندی می شوند.