اطلاعاتی درباره فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب

 

یک دستگاه تصفیه آب خانگی با ۵ مرحله تصفیه آب که شامل فیلتر الیافی ، فیلتر کربن پودری ، فیلتر کربن جامد ، فیلتر ممبران و فیلتر پست کربن تصفیه آب را به طور کامل انجام می دهد. اما همانطور که در مقالات قبل گفته شد یک سری فیلتر تصفیه آب آپشنال مانند فیلتر مواد معدنی ، فیلتر قلیایی ، فیلتر یو وی  و فیلتر آنتی باکتریال وجود دارد که هر کدام نقش خاص خود را دارند. امروز قصد داریم درباره فیلتر یو وی صحبت کنیم.

 

 کاربرد فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب

 

معمولا سازندگان دستگاه تصفیه آب فیلتر یو وی را روی دستگاه نصب نمی کنند، به این دلیل که فیلتر UV جزو استاندارد فیلترهای ضروری در دستگاه تصفیه آب محسوب نمی شود. فیلتر آب UV به عنوان یک فیلتر استریل کننده در دستگاه تصفیه آب استفاده می شود. این فیلتر تصفیه آب یک روش سریع و بسیار قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای ضدعفونی و استریل کردن آب است. فیلتر یووی با استفاده از اشعه ماوراء بنفش میکروارگانیسم های بیماری زا نظیر باکتری ها، ویروس ها، انگل ها، قارچ ها و ... را از بین ببرد. دقت فیلتر یو وی بسیار زیاد است و می تواند تا ۹۹/۹۹ درصد باکتری ها و ویروس ها را از آب حذف کند. فیلتر یووی هیچ ماده شیمیایی را به آب اضافه نمی کند، بنابراین طعم و مزه آب تغییر پیدا نمی کند.

 

فیلتر یو وی روی دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس و دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون قابل نصب می باشد. در صورت نیاز به استریل کردن آب، به راحتی می توانید فیلتر یووی را به عنوان تصفیه نهایی در دستگاه تصفیه آب خود نصب نمایید.

برای تهیه انواع فیلترها با گارانتی معتبر به سایت دیجی پاک آب مراجعه کنید و بهترین کیفیت ها را با مناسب ترین قیمتها دریافت کنید 

معمولا در مکان هایی که آب برای مدت طولانی در مخزن میماند، امکان وجود انگل و رشد میکروارگانیسم ها بیشتر میشود، به همین دلیل استفاده از فیلتر UV پیشنهاد می شود. همچنین در مواردی که آب چاه، رودخانه یا چشمه به صورت مستقیم استفاده شود و نیاز به ضدعفونی شدن آب باشد می توانید از فیلتر یو وی استفاده نمایید.

 

 

انواع فیلتر یووی در دستگاه تصفیه آب

انواع فیلتر یو وی از لحاظ ساختار و عملکرد یکسان هستند. همه مدل های این فیلتر تصفیه آب دارای یک لامپ یو وی داخلی هستند که جیوه فعال درون آن است و می تواند اشعه لازم را تولید کند.

 اما از لحاظ شکل ظاهری ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند. ممکن است فیلتر یووی دارای یک محفظه پلاستیکی یا استیل می باشد. همچنین نوع لامپ بکار رفته در فیلتر UV ممکن است متفاوت باشد. یعنی دو سر آن و یا یک سر آن سوکت داشته باشد و دیگر اینکه لامپ فیلتر UV چند وات است. برای فیلتر قلیایی خانگی معمولا لامپ 6 وات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

محفظه فیلتر یو وی یک ورود و یک خروج  دارد، که آب از یک سمت فیلتر وارد می شود و از سمت دیگر آن خارج می شود. معمولا ورود و خروج فیلتر یو وی برای دستگاه تصفیه آب خانگی ۱/۴ اینچ است که می توانید اتصالات خانگی را به آن وصل نمایید.

 

روش تعویض فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب

 

لامپ این فیلتر تصفیه آب هر یک سال یک بار تعویض شود. زیرا لامپ UV بعد از گذشت یک سال، توان خود را از دست داده و قادر به تولید امواج با طول موج مناسب نیست و نمی تواند میکروارگانیسم های بیماری زا را نابود نماید. حتی امکان شکستن لامپ UV و نشت آن به داخل آب وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود که لامپ UV هر سال یکبار تعویض شود. لامپ UV بسیار شکننده است و نباید آب با آن تماس پیدا کند.

 

اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای فیلتر یو وی است، برای تعویض فیلتر UV مانند سایر فیلترهای تصفیه آب ابتدا آب ورودی دستگاه را ببندید. دستگاه تصفیه آب را از برق کشیده و شیر مخزن تصفیه آب را نیز ببندید. لامپ UV را با احتیاط برداشته و درون قاب شیشه ای بگذارید. اتصالات برق آن را وصل کنید. قاب شیشه ای را درون محفظه اصلی گذاشته و درب آن را ببندید. دو عدد اتصال فیتینگی به ورودی و خروجی فیلتر UV وصل کنید. شلنگ تصفیه آب را از آخرین فیلتر آب گرفته و وارد فیلتر یو وی نمایید. سپس آن را از فیلتر UV گرفته و به شیر برداشت آب وصل نمایید.