اطلاعاتی درباره فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب

 

يک دستگاه تصفيه آب خانگي با ? مرحله تصفيه آب که شامل فيلتر اليافي ، فيلتر کربن پودري ، فيلتر کربن جامد ، فيلتر ممبران و فيلتر پست کربن تصفيه آب را به طور کامل انجام مي دهد. اما همانطور که در مقالات قبل گفته شد يک سري فيلتر تصفيه آب آپشنال مانند فيلتر مواد معدني ، فيلتر قليايي ، فيلتر يو وي  و فيلتر آنتي باکتريال وجود دارد که هر کدام نقش خاص خود را دارند. امروز قصد داريم درباره فيلتر يو وي صحبت کنيم.

 

 کاربرد فيلتر يو وي در دستگاه تصفيه آب

 

معمولا سازندگان دستگاه تصفيه آب فيلتر يو وي را روي دستگاه نصب نمي کنند، به اين دليل که فيلتر UV جزو استاندارد فيلترهاي ضروري در دستگاه تصفيه آب محسوب نمي شود. فيلتر آب UV به عنوان يک فيلتر استريل کننده در دستگاه تصفيه آب استفاده مي شود. اين فيلتر تصفيه آب يک روش سريع و بسيار قابل اعتماد و مقرون به صرفه براي ضدعفوني و استريل کردن آب است. فيلتر يووي با استفاده از اشعه ماوراء بنفش ميکروارگانيسم هاي بيماري زا نظير باکتري ها، ويروس ها، انگل ها، قارچ ها و ... را از بين ببرد. دقت فيلتر يو وي بسيار زياد است و مي تواند تا ??/?? درصد باکتري ها و ويروس ها را از آب حذف کند. فيلتر يووي هيچ ماده شيميايي را به آب اضافه نمي کند، بنابراين طعم و مزه آب تغيير پيدا نمي کند.

 

فيلتر يو وي روي دستگاه تصفيه آب اسمزمعکوس و دستگاه تصفيه آب فيلتراسيون قابل نصب مي باشد. در صورت نياز به استريل کردن آب، به راحتي مي توانيد فيلتر يووي را به عنوان تصفيه نهايي در دستگاه تصفيه آب خود نصب نماييد.

براي تهيه انواع فيلترها با گارانتي معتبر به سايت ديجي پاک آب مراجعه کنيد و بهترين کيفيت ها را با مناسب ترين قيمتها دريافت کنيد 

معمولا در مکان هايي که آب براي مدت طولاني در مخزن ميماند، امکان وجود انگل و رشد ميکروارگانيسم ها بيشتر ميشود، به همين دليل استفاده از فيلتر UV پيشنهاد مي شود. همچنين در مواردي که آب چاه، رودخانه يا چشمه به صورت مستقيم استفاده شود و نياز به ضدعفوني شدن آب باشد مي توانيد از فيلتر يو وي استفاده نماييد.

 

 

انواع فيلتر يووي در دستگاه تصفيه آب

انواع فيلتر يو وي از لحاظ ساختار و عملکرد يکسان هستند. همه مدل هاي اين فيلتر تصفيه آب داراي يک لامپ يو وي داخلي هستند که جيوه فعال درون آن است و مي تواند اشعه لازم را توليد کند.

 اما از لحاظ شکل ظاهري ممکن است با يکديگر تفاوت داشته باشند. ممکن است فيلتر يووي داراي يک محفظه پلاستيکي يا استيل مي باشد. همچنين نوع لامپ بکار رفته در فيلتر UV ممکن است متفاوت باشد. يعني دو سر آن و يا يک سر آن سوکت داشته باشد و ديگر اينکه لامپ فيلتر UV چند وات است. براي فيلتر قليايي خانگي معمولا لامپ 6 وات مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

محفظه فيلتر يو وي يک ورود و يک خروج  دارد، که آب از يک سمت فيلتر وارد مي شود و از سمت ديگر آن خارج مي شود. معمولا ورود و خروج فيلتر يو وي براي دستگاه تصفيه آب خانگي ?/? اينچ است که مي توانيد اتصالات خانگي را به آن وصل نماييد.

 

روش تعويض فيلتر يو وي در دستگاه تصفيه آب

 

لامپ اين فيلتر تصفيه آب هر يک سال يک بار تعويض شود. زيرا لامپ UV بعد از گذشت يک سال، توان خود را از دست داده و قادر به توليد امواج با طول موج مناسب نيست و نمي تواند ميکروارگانيسم هاي بيماري زا را نابود نمايد. حتي امکان شکستن لامپ UV و نشت آن به داخل آب وجود دارد. به همين دليل توصيه مي شود که لامپ UV هر سال يکبار تعويض شود. لامپ UV بسيار شکننده است و نبايد آب با آن تماس پيدا کند.

 

اگر دستگاه تصفيه آب شما داراي فيلتر يو وي است، براي تعويض فيلتر UV مانند ساير فيلترهاي تصفيه آب ابتدا آب ورودي دستگاه را ببنديد. دستگاه تصفيه آب را از برق کشيده و شير مخزن تصفيه آب را نيز ببنديد. لامپ UV را با احتياط برداشته و درون قاب شيشه اي بگذاريد. اتصالات برق آن را وصل کنيد. قاب شيشه اي را درون محفظه اصلي گذاشته و درب آن را ببنديد. دو عدد اتصال فيتينگي به ورودي و خروجي فيلتر UV وصل کنيد. شلنگ تصفيه آب را از آخرين فيلتر آب گرفته و وارد فيلتر يو وي نماييد. سپس آن را از فيلتر UV گرفته و به شير برداشت آب وصل نماييد.