اهمیت محصولات فرفورژه در دنیا

 


محصولات فرفورژه در رديف کالاهاي لوکس و فانتزي جامعه قرار مي گيرند که افراد با درآمدهاي متوسط به بالا از آن استفاده مي کنند.

 

 محصولات فرفورژه در بسياري ازکشورهاي توسعه يافته ي جهان توليد و مورد استفاده قرار مي گيرد که در اين بين بعضي از کشورها به عنون کشورهاي مطرح جهان در اين صنعت محسوب مي شوند که عبارتند از: ايتاليا، فرانسه، اسپانيا، آمريکا و برخي کشورهاي آسيايي.

 

اخيرا” در کشور ما با شروع به کار برخي کارخانه هاي توليدي فرفورژه قبيل شرکت صنايع فلزي ثامن، اين صنعت رونق بسياري گرفته و موفق به صادرات محصولات فرفورژه به کشورهاي مختلف گرديده است.

صادرات اين محصولات هيچ گونه محدوديتي ندارد اما از آن جايي که اين محصولات از يک طرف کالاي صنعتي و مهندسي محسوب شده و از طرف ديگر ذوق هنري در طراحي و ساخت آن از اهميت بالايي برخوردار است، از اين جهت ورود به بازار جهاني مستلزم شرايطي مي باشد که عبارتند از:

 

*برخورداري از مزيت رقابتي به لحاظ قيمت

 

*برخورداري از توان هنري لازم در طراحي

 

*برخورداري از توان فني و مهندسي مناسب

 

*برخورداري از توان مالي مناسب

 

*آشنايي کامل با امور تجارت جهاني

 

بررسي روش توليد محصولات فرفورژه در ايران و مقايسه آن با ساير کشورها

 

فرآيند توليد محصولات فرفورژه به صورت زير است

 

برش و شکل دهي

 

پروفيل مورد استفاده در ساخت اسکلت محصولات، انواع قوطي، تسمه، چهارپهلو و… مي باشد. اين پروفيل ها در اندازه هاي لازم برش خورده و پس از آن شکل دهي مي شوند

شکل دهي در اين مرحله از اهميت بالايي برخوردار است چرا که بخشي از زيبايي نهايي محصول را همين شکل دهي تشکيل مي دهد.

 

ساخت اسکلت محصول

 

روش ساخت محصول از طريق جوشکاري و پرچ و پيچ مي باشد که بخشي از شکل دهي در اين مرحله انجام مي گيرد.

 

دکوراسيون اسکلت

 

اسکلت محصول علاوه بر شکل دهي لازم است از دکور مناسب نيز برخوردار باشد که به صورت دستي يا ماشيني روي اسکلت انجام مي گيرد.

 

مونتاژ

 

محصولات فرفورژه علاوه بر اسکلت از قطعات ديگري مانند گلنگدن، لولا، قفل و… تشکيل شده است که اين قطعات پس از آماده سازي اسکلت  روي آن مونتاژ مي شوند.

 

زيبايي ظاهري

 

زيبايي ظاهري يکي از الزامات اجتناب ناپذير در مورد محصولات فرفورژه صنايع فلزي کاوه است که ايجاد بخشي از آن در مراحل مختلف ساخت صورت گرفته و در انتهاي کار نيز کارهاي ظريفي از قبيل رنگ آميزي، پتينه کاري و نصب يک سري قطعات جهت زيبا سازي روي محصول انجام ميگيرد.

 

با توجه به تکنولوژي مورد استفاده در توليد محصولات فرفورژه بايد گفت که تکنولوژي توليد در ايران تفاوت عمده اي با ساير کشورهاي جهان ندارد آنچه سبب ايجاد تفاوت عمده در محصولات کشورهاي مختلف نسبت به همديگر مي شوند عبارتند از:

 

*توان مهندسي واحد توليدي در طراحي هنري و مهندسي

 

*اجراي دقيق عمليات ساخت

 

*دقت عمل و کيفيت

 

*استفاده از رنگ و قطعات متناسب با سليقه مشتريان

 

*درک فرهنگ و هنر کشورها(جهت صادرات)

 

*سطح اتوماسيون توليد