بررسی اشکالات فنی بسته بندی قوطی های فلزی مواد غذایی

ورق فلزی

در ساخت قوطی فلزی می‌توان از ورق‌های فولادی و یا آلومینیومی استفاده نمود.
پوشش محافظ فلزی

ورق مورد استفاده در ساخت قوطی مواد غذایی در سطوح داخلی و خارجی باید دارای پوشش محافظ فلزی مناسبی باشد. انتخاب لاک مناسب برای محصول مورد نظر در قوطی فوق العاده مهم است و بسته به اسیدیته و ترکیب شیمیائی محصول باید لاک مناسب انتخاب شود. ترکیب الئورزین با اکسید روی برای محصولاتی مانند ذرت و نخود فرنگی و محصولات سولفوردار مصرف می شود و از اپوکسی اصلاح شده با پودر آلومینیوم برای مواد گوشتی استفاده می‌گردد
.
ترکیب آلیاژی

ترکیب آلیاژی مختلفی در ساخت ورق‌های فولادی کاربرد دارد. اما باید به این نکته توجه داشت که ترکیب آلیاژی ورق نباید دارای عناصر سمی و مضر برای سلامتی انسان باشد.
قوطی دو تکه
یک قوطی فلزی را که از دو قسمت شامل بدنه با کف به صورت یکپارچه و سر تشکیل می‌شود، قوطی دو تکه گویند. در این نوع قوطی سر به روش دوخت مضاعف به بدنه متصل می‌شود. این نوع قوطی از کشیدن و شکل دهی ورق فلزی ساخته می‌شود. بنابراین بدنه و کف در این نوع قوطی‌ها یک تکه است که فاقد درز بدنه می‌باشند. پوشش محافظ داخلی و خارجی این نوع قوطی‌ها باید در برابر کشش شکل‌دهی و سایش مقاوم باشد.
قوطی سه تکه

قوطی فلزی که از سه قسمت شامل بدنه، سر و کف تشکیل می‌شود، قوطی سه تکه گویند. در این نوع قوطی سر یا کف به روش دوخت مضاعف به بدنه متصل می‌شود. در این نوع قوطی ها سر یا کف می‌توانند دارای قطر یکسان (قوطی دیواره راست) و یا نامساوی (قوطی گردن دار) باشند. قسمت درز بدنه قوطی‌ها معمولا به وسیله جوش الکتریکی به هم متصل می‌شود.
پسیویشن

این عمل موجب تثبیت روکش سطحی قلع می گردد و با کنترل رشد فیلم اکسید قلع که به طور طبیعی ایجاد می گردد، صورت می پذیرد. رشد اکسید به صورت غیر کنترل شده باعث ایجاد رنگ زرد بر روی سطح صفحات فولادی شده و متعاقب آن اثر منفی بر روی رنگ پذیری و چسبیدن لاک می‌گذارند .
روغن‌کاری

عمل روغن کاری سطح صفحات آخرین عملی است که در کارخانجات تولید صفحات فولادی انجام می گیرد اصولا علت اصلی این عمل آن است که در ورق‌ها هنگام مصرف در قوطی سازی به سهولت لغزش ایجاد شده و خراش سطحی و چسبندگی در آنها کاهش می یابد
.
پوشش های شیمیایی

پوشش های داخل بسته بندی فلزی ( در تماس مستقیم با مواد غذایی
)
سازنده قوطی، از تامین کنندگان دارای پروانه ساخت و علامت استاندارد، با توجه به مواد غذایی پر شونده استفاده نماید. کاهش خواص پایداری لاک منجر به کاهش کیفیت سلامت کالا می‌شود.
تحقیقات نشان می دهد لاک سفید با پایه اپوکسی دامنه وسیع‌تری از ph را پوشش داده و از جهت مقاومت در برابر خورندگی و سایر فاکتورهای منجر به تعیین عمر پایداری از شرایط مناسب تری بهره مند می باشد. این لاک معمولا شرایط پخت حساس ندارد و دچار ضعف مکانیکی به این واسطه نمی گردد.( به عبارتی مواردی مانند قطع برق و خروج کوره از کالیبراسیون تاثیرات غیر قابل جبران بر آن ندارد.)
پیشنهاد می گردد برای انبارداری و نگه‌داری از محصول به مدت ۱۸ ماه و یا بالاتر حتما از لاک سفید اپوکسی استفاده گردد.( ضمن رعایت استفاده از ورق قلع اندود مناسب با قلع مناسب و رعایت شرایط پسیویشن یکنواخت مناسب قلع )
مشخصات کاربری پوشش مانند درجه پخت، وابسته به عواملی مثل مشخصات ورق پایه، ضخامت ورق پایه، طول کوره، تعداد ناحیه های حرارتی کوره، پاکیزگی، دودکش کوره و ..می باشد.
امکان جذب رنگ لاک های سفید از مواد غذایی رنگ دار مانند رب گوجه فرنگی شاید به عنوان یک اثر نامطلوب در بدو امر دیده شود. ولی از بروز افزایش غیر مجاز رنگ های غیر طبیعی به داخل غذا جلوگیری نموده و امکان تجزیه رنگ جذب شده را از روی پوشش فراهم می کند
.
مشکلات ناشی از لاک داخلی
۱- دامنه گستره رنگ لاک به هنگام استفاده از لاک بژ( اپوکسی فنلیک)
مشکل ایجاد شده در عمل : طیف رنگی این لاک نخودی کم رنگ تا خردلی پر رنگ تغییر می کند و در خطوط پر کن نمی دانیم کدام رنگ لاک صحیح است و یا به عبارتی لاک بیش پخت است یا کم پخت.
۲- پوشش غیر یکنواخت درزجوش بر روی دوخت داخل قوطی
مشکل ایجاد شده در عمل: در بررسی این پوشش، این عدم یکنواختی موجب شده است تا برخی از اوقات شکستگی، جدا شدگی و کاهش استحکام در این پوشش مشاهده ‌شود.
۳- نامناسب بودن پخت لاک
مشکل ایجاد شده در عمل : کاهش چسبندگی لاک به بدنه ورق بدنه یا سر و کف، بیشتر در لاک های بژ ( اپوکسی فنلیک ) دیده می شود واثر مستقیم نوع ورق نیز بر آن اجتناب ناپذیر است.
۴- وجود ذرات ناخالص در زیر سطح پوشیده از لاک
مشکل ایجاد شده در عمل : آلودگی ورق
۵- عدم مقاومت مناسب لاک در محیط های اسیدی
مشکل ایجاد شده در عمل : کاهش پایداری لاک
۶- وجود نقاط ریز لاک نخورده، این موضوع می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
الف- نامناسب بودن سطح ورق قلع اندود
ب- بروز پدیده پشت پس دهی به واسطه استفاده از پوشش خارجی نامناسب
پ- نامناسب بودن پوشش مصرفی داخل
ت- عدم کاربرد غلطک مناسب در دستگاه لاک زن
مشکل ایجاد شده در عمل : کاهش مقاومت لاک در برابر خوردگی
۷- عدم وجود تعاریف مناسب و دستورالعمل روشن برای پوشش های قوطی های کششی درب های آسان باز شو
مشکل ایجاد شده در عمل : استفاده از پوشش های مختلف برای قوطی های کششی درب های آسان باز شو ) به صورت سلیقه ای