بطری های پلاستیکی می توانند باعث سرطان شوند

علی اکبر کمالی اردکانی ، کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد : مردم باید توجه داشته باشند که از آب معدنی هایی که تحت تاثیر مستقیم نور خورشید و یا حرارت هستند استفاده نکنند چرا که مواد نفتی به کار رفته در پلاستیک بطری ها پس از جدا شدن در آب و مصرف محتویات آن ، افراد را دچار بیماری های خطرناکی نظیر سرطان می کند. ترکیبات شمیایی موجود در بطری های پلاستیکی بیشترین تاثیر را بر غدد چربی و لنفاوی می گذارد و در برخی بافت های بدن باعث بروز تومور می شود. (منبع : سلامت نیوز)
متاسفانه بسیاری از کسبه ، برای بازارگرمی و افزایش فروش و یا به دلیل کمبود فضای فروشگاه ، بطری های آب را در بیرون ازمغازه و در معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهند این درحالی است که بسیاری از کارشناسان و پزشکان در باره عواقب این کار هشدار داده اند.

 استفاده از مواد نگهدارنده
برابر بررسی ها ، آب سالم آبی است که چنانچه بیش از 48 ساعت در فضای باز نگهداری شود ، بوی نامطبوع پیدا می کند. اما آب معدنی اگر روزها و حتی ماه ها بماند به دلیل مواد نگهدارنده ای که دارد چنین اتفاقی در آن رخ نمی دهد (عصر ایران – اسفند ماه 91 )
این یکی از عواملی است که خلوص و سلامتی آب معدنی ها را با تردید مواجه می کند.

- صرف وقت ، انرژی و هزینه زیاد
فقط یک لحظه قیمت آب معدنی را با قیمت بنزین مقایسه کنید! بله ، واقعیت دارد. آب معدنی از بنزین هم گران تر است و این یک واقعیت در تمام دنیا است. این درحالی است که تحقیقات نشان می دهد درصد زیادی از آب معدنی های موجود در بازار از نظر کیفیت و خلوص ، برتری چندانی نسبت به آب لوله کشی ندارند. چرا باید وقت ، پول و انرژی خود را صرف خرید و حمل و نقل این کالای گران قیمت و نه چندان با کیفیت کنیم؟ آب تصفیه کن های خانگی یک جایگزین مناسب ، باکیفیت و به مراتب ارزان تر هستند ، کافی است یک حساب سر انگشتی کنید.

 نگهداری از محیط زیست
صدها سال طول می کشد تا بطری های پلاستیکی رها شده در طبیعت ، تجزیه شده و وارد چرخه طبیعت شوند. بطری های پلاستیکی محیط زیست را آلوده می کنند و در ردیف زباله های تجزیه ناپذیر قرار دارند. با استفاده از سیستم های تصفیه آب در منزل ، در توقف تولید این زباله ها سهمی خواهید داشت و به اندازه خودتان در حفظ محیط زیست موثر خواهید بود. این بار قبل از خرید آب معدنی ، لحظه ای به این موضوع فکر کنید.