سیستم روشن و خاموش (سوئیچینگ) اتومات (Auto Start-Stop)

سیستم سوئیچینگ اتوماتیك ASS راهی هوشمندانه جهت ذخیره سازی سوخت است. در این حالت زمانی كه خودرو به طور كامل متوقف شود، مثلاً در زمان توقف پشت چراغ قرمز، موتور  به طور اتوماتیك خاموش و سپس روشن می شود كه این امر موجب كاهش مصرف سوخت خودرو می شود.

اصول این كار بسیار ساده است: اگر موتور در حال كار نباشد نمی تواند سوخت مصرف كند. بنابراین سیستم اتوماتیك ASS زمانی كه نیازی به روشن بودن موتور نیست آن را خاموش می كند. در مواقعی كه ترافیك سنگین است و شما مجبور هستید مكرراً ترمز كنید، به راحتی می توانید خودرو را روی دنده آزاد تنظیم كرده و پای خود را از روی كلاچ بردارید تا سیستم ASS فعال شود؛  در این صورت شما لوگوی فعال بودن این سیستم را در صفحه نمایش خودرو مشاهده خواهید كرد. برای غیرفعال كردن این حالت كافی است خودروی خود را از حالت آزاد خارج كنید. سپس به محض این كه بر روی كلاچ فشار آورید موتور شروع به كار كرده و شما می توانید بدون لحظه ای تأخیر به مسیر خود ادامه دهید.

راحتی و امنیت راننده در حین رانندگی و در حین استفاده از سیستم ASS دچار مخاطره نمی شود. برای مثال، هنگامی كه دمای موتور از حد معمول بالاتر باشد، یا هوای درون اتاق به وسیله تهویه كننده هوا به دمای مطلوب نرسیده باشد، یا باتری دچار مشكل شده باشد و یا هنگامی كه راننده فرمان را می چرخاند، این سیستم عمل نخواهد كرد.

سیستم اتوماتیك ASS به وسیله یك كنترل مركزی هدایت می شود كه اطلاعات مورد نظر را از حسگرهای مربوطه( استارت و دینام) دریافت می كند. برای مثال اگر خودرو شروع به چرخیدن كند، شارژ باتری به شدت افت كرده و یا روی شیشه جلوی خودرو بخار می نشیند، در نتیجه به منظور حفظ آسایش و امنیت راننده ، كنترل مركزی به طور اتوماتیك موتور را خاموش و دوباره روشن می كند.

در عین حال، این سیستم قادر است فرق میان توقف موقت و دائم را تشخیص دهد؛ اگر كمربند ایمنی راننده بسته نباشد و یا درب كاپوت باز باشد این سیستم عمل نخواهد كرد. البته اگر مایل باشید می توانید با فشار دادن یك دكمه این سیستم را به طور كامل غیرفعال كنید.

با استفاده مكرر و دائم از این سیستم، شما شاهد كاهش قابل توجهی در مصرف سوخت و تولید گاز CO2 خواهید بود.