صنعت داروتحولی که در سال ۱۳۵۹ در نظام دارویی کشور رخ داد، در نوع خود به قدری غیرمترقبه و انقلابی بود که از سویی برای بسیاری از کشورهای قابل مقایسه با ایران رشک برانگیز بود و از سوی دیگر، خشم بسیاری از سردمداران بازار جهانی دارو را برانگیخت.

همان هایی که سال ها بر مصرف بی رویه و رشد روزافزون مصرف داروهای غیرضروری در جهان سوم دمیده و برای دهه های بعد هم برنامه های گسترده و اغواکننده ای را تدوین کرده و یکی پس از دیگری آن برنامه ها را به اجرا می گذاشتند. تلخ کامی آنها در کشوری چون ایران به گونه ای سنگین بود که هر روز با انواع کارشکنی ها و ایجاد موانع گوناگون بر سر راه تامین داروی مورد نیاز مردم، تلاش می کردند تا اسباب یاس و ناامیدی هر چه بیشتر دست اندرکاران دارو در ایران را فراهم آورند.

از ترغیب مدیران خارجی شرکت های چندملیتی و کارشناسان و متخصصان آنها به ترک کشورمان با هدف گذاشتن چوب لای چرخ صنعت دارو و همچنین ایجاد موانع جدی بر سر راه واردات داروی ساخته شده، مواداولیه و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز صنایع داروسازی کشور گرفته تا طرح دعوا علیه ایران در دادگاه ها و مراجع بین المللی و از به استهزاء گرفتن ارزان تر بودن قیمت دارو در ایران گرفته تا شیوه تجویز داروهای ژنریک به جای داروهای برند، همگی با ترفندهای زیرکانه ای صورت می گرفت که هدفی جز زیر سوال بردن نظام نوین دارویی کشور را دنبال نمی کرد.

اما، اتحاد داروسازان کشور و مخصوصا نسل جوان داروسازان آن زمان و برخوردهای مسوولانه و باور عمیق آنان به ضرورت اتخاد تدابیر نوآورانه و موثر برای دستیابی به خودکفایی در حوزه صنعت دارو، توزیع گسترده دارو تا دورافتاده ترین نقاط کشور و مناطق محروم (توزیع مویرگی)، کاهش جدی قیمت دارو در کشور و جلوگیری از واردات بی رویه و همراه کردن پزشکان کشور با طرح ژنریک که بخشی از یک نگرش جدید محسوب می شد و تحت عنوان نظام نوین دارویی استقرار یافته بود، چنان حماسه ای آفرید که کشورمان نه تنها فراز و نشیب های پس از پیروزی انقلاب که حتی مسائل بسیار حاد دوران ۸ ساله جنگ و دفاع مقدس را با سربلندی پشت سرگذاشت و نگاه دنیای پیشرفته به حوزه دارو را به گونه ای تحت تاثیر قرار داد که تولید داروهای ژنریک پیوسته سهم بیشتری از داروهای تولیدی توسط کمپانی های دارویی مطرح جهان را به خود اختصاص می داد.

کوتاه سخن اینکه تقلیل بیش از ۵۳۰۰ قلم داروی مورد مصرف در کشور با برندهای گوناگون از نقاط مختلف جهان به ۵۲۰ قلم دارو در زمان اجرای طرح ژنریک که نیاز کشور را به صورت منطقی برآورده می کرد، کاری بسیار ژرف و قابل تامل و تعمق است که پرداختن به زوایای پیدا و پنهان آن در این مقال نمی گنجد. اما می توان امیدوار بود در فرصت هایی که در آینده فرارویمان قرار داده می شود به آنها بپردازیم.

آنچه که نباید به سادگی از کنار آن گذشت و روز داروساز می تواند بهانه خوبی برای یادآوری آن روزهای حماسی و ماندگار باشد، همدلی، همراهی و همگامی داروسازان پیشگام آن دوران و حمایت بی شائبه مسوولان وقت نظام سلامت کشور از آنان است که امیدواریم با احیا و تعمیم آن نوع نگرش به همه حوزه های سیاست گذاری و اجرایی کشور، شاهد شکوفایی استعدادها و توانمندی های کشور در همه عرصه ها باشیم.

امیدواریم دو مقاله ای که در این شماره برای مطالعه شما در نظر گرفته ایم و در زیر از نظرتان می گذرد، اگر فرصتی برای بازخوانی گذشته تلقی نمی شود، لااقل تاکیدی بر ضرورت داشتن استراتژی مشخص برای توسعه صنعت داروسازی کشور محسوب شود.