لامپ‌های فرابنفش با موج کوتاه

هم‌اکنون لامپ‌هایی تولید می شوند که اشعه‌ی UV با طول موج کوتاه منتشر می‌سازند. لامپ‌های فلورسنت بدون پوشش داخلی فسفری جهت تبدیل اشعه‌ی UV به نور مرئی ، به‌دلیل پرتودهی زیاد جیوه در داخل چنین لامپ‌هایی ، پرتوی فرابنفش را دو پیک در پهنه‌ی UV-C با طول موج 253.7 nm و 185 nm منتشر می‌کنند. 85 تا 90 درصد از اشعه‌ی UV تولید شده توسط این لامپ‌ها ، دارای طول موج 253.7nm می‌باشند ، درصورتی‌که فقط 5 تا 10 درصد دارای طول موج 185 nm هستند. لامپ کوارتز معمولی دارای ناخالصی‌هایی است ، آن‌چنان‌که مانع از عبور اشعه‌ی با طول موج 185 nm می‌شود . این لامپ‌های میکروب‌کش به‌طور گسترده‌ای برای ضدعفونی سطوح در آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های صنایع غذایی و نیز برای ضدعفونی کردن آب استفاده می‌شوند.
درجه‌حرارت عملیاتی بهینه برای حباب‌های استاندارد در حدود 40 درجه سلسیوس می باشد. استفاده از آلیاژ جیوه این امکان را فراهم می‌سازد که دمای عملیاتی تا 100 درجه‌ی سلسیوس ، و انتشار پرتوی UVC به دو یا سه ‌برابر به ازای هر واحد طول موج افزایش یابد. بازدهی معمولی این لامپ‌های فشار پایین تقریباً 30 تا 40٪ است ، یعنی این لامپ‌ها به‌ازای هر 100 وات انرژی الکتریکی مصرف شده ، کلاً 30 تا 40 وات ، UV تولید می‌کنند. لامپ‌های UVA/UVB برای مقاصد خاص دیگری نیز مانند حفاظت از خزندگان فروخته می‌شوند.

لامپ‌های تخلیه گازی
لامپ‌های ویژه‌ی تخلیه‌ی گازی ، که حاوی گازهای مختلف گوناگونی هستند ، جهت تولید پرتوی UV در خطوط طیفی خاص برای مقاصد علمی فروخته می‌شوند. لامپ‌های آرگون و دوتریوم اغلب به‌عنوان منابع پایدار ، بدون روزنه یا با روزنه‌های گوناگون ، همانند فلورید منیزیم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این لامپ‌ها در تجهیزات اسپکتروسکوپی جهت انجام آنالیز شیمیایی استفاده می‌شود.

LEDهای فرابنفش
دیودهای منتشرکننده‌ی نور (LEDs) ساخته شده‌اند تا پرتوی فرابنفش تولید کنند، اگرچه پرتوهای قابل استفاده‌ی LED بسیار محدود بوده و طول موج آن‌ها کمتر از 365 nm می‌باشد. بازدهی LED در طول موج 365 nm در حدود 5 تا 8 درصد است ، در حالیکه بازدهی در 395 nm نزدیک به 20٪ است ، و همچنین توان‌های خروجی در پرتوهای UV با طول موج‌های بلندتر بهتر می‌شود. استفاده از این آرایه‌های LED جهت کاربردهای حفاظتی با اشعه‌ی UV در حال آغاز می‌باشد ، قبلاً نیز از آن‌ها به‌خوبی در چاپ دیجیتالی و حفاظت با UV در محیط‌های خنثی استفاده شده است. اکنون می‌توان به تراکم‌ نیرو نزدیک به W/cm2 3 رسید و این امر موجب

پیشرفت‌های جدید مخترعین صنایع نوری و ارائه‌کنندگان فرمول رزین شده است و شاید باعث گسترش LED در زمینه‌ی حفاظت از مواد با استفاده از UV شود.

لیزرهای فرابنفش
لیزرهای گازی UV ، دیودهای لیزری و لیزرهای جامد UV ساخته شده‌اند تا پرتوی فرابنفش منتشر سازند. لیزر گاز نیتروژن از تحریک الکترونی مولکول‌های نیتروژن استفاده می‌کند تا پرتویی که دارای UV زیاد است تولید نماید. قوی‌ترین خطوط دارای طول موج 337.1 nm در محدوده‌ی اشعه‌ی فرابنفش هستند. طول موج سایر خطوط 357.6 nm گزارش شده است که آن‌ها نیز پرتوی فرابنفش محسوب می‌شوند. (این لیزر خطوط ضعیف‌تری در نواحی آبی ، قرمز و مادون قرمز نیز ایجاد می‌نماید)