نقش دولت در حفظ صنایع
برای درک این موضوع که چه چیزی اکنون جهانی سازی را به خود مبتلا ساخته است کافی است روزهای خوش آن را پیش از بحران مالی به یاد بیاوریم. بسیاری از بازارهای نوظهور بارها تعرفه های خود را کاهش دادند و به طور یکجانبه سایر موانع تجاری را حذف کردند.

از این منظر هندوستان پیشتاز بود و میانگین نرخ تعرفه تولید را از ۱۵۱ درصد در سال ۱۹۹۱ به نزدیک ۱۰ درصد در سال ۲۰۰۷ رساند. سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۵ تاسیس شد و تا زمانی که مذاکرات دوحه با بن بست مواجه شد (این شکست از سال ۲۰۰۷ به بعد شدت یافت) معدود کشورهایی توانسته بودند به روش های جهانی اصلاحات تجاری دست بزنند و خیلی کم کشورها در مسیر اتحاد مالی بین المللی گام برمی داشتند. کشورهایی که در ورای مرزهایشان به ادغام، خریداری و سرمایه گذاری مستقیم اقدام می کردند به ندرت خود را درگیر مسائل سیاسی می کردند.

بی شک برخی از این جریان ها امروز هم مشاهده می شود، اما اصل چشم پوشی از ملیت گرایی شرکت ها، کارکنان و سرمایه گذاری ها به شدت مورد حمله قرار گرفته است. دولت ها ناچار اکنون به روش هایی دست به اقدامات تبعیض آمیز می زنند که تا پیش از بحران مالی چندان مورد توجه نبودند، اقداماتی که دولت ها به وسیله آنها از تیغ انتقاد تحلیلگران فرار کردند. اغلب این تبعیض ها مختص بخش ها بود.

افزایش حجم تجارت موجب دوندگی ها و بوروکراسی بیشتر شد. بیایید از یارانه ها و سایر مشوق های مالی شروع کنیم. پیش از بحران مالی، عمده ترین مثال های تخطی از قوانین تجارت مربوط به یارانه ها و به ویژه سیاست های کشاورزی غرب و شرکت های بویینگ و ایرباس بود. اکنون، اما سایر بخش ها از مزیت های دولتی منافع هنگفتی بهره مند می شوند. از زمان آغاز بحران مالی، دیگر نمی توان نام خودروسازی را ذکر کرد که ازحمایت های مالی برخوردار نشده باشد، به خصوص در اروپای غربی که هنوز نیمی از صادرات جهانی در این بخش را به خود اختصاص داده است. برنامه های نجات، راهکارهایی تقلیدی را در سایر کشورها در پی داشته است. به خاطرداشته باشید که کل تجارت بخش خودروسازی به تنهایی بیش از ۳/۱ تریلیون دلار ارزش دارد یعنی بیش از ۷درصد مجموع صادرات جهان، و شرایط مالی که شرکت ها می توانند به خریداران ارائه کنند یک مزیت کلیدی در این بخش محسوب می شود.

پرداخت یارانه ترویج برای رشد صنایع سازگار با محیط زیست به امری عادی و رایج تبدیل شده است. یک مطالعه نشان داده است که ۴۴۰ میلیارد دلار مشوق مالی برای افزایش عرضه انرژی های دارای کربن کم ، بهره وری انرژی و ارتقای زیرساخت های آب و غیره، تنها ظرف چهار ماه از اکتبر۲۰۰۸ تا ژانویه ۲۰۰۹ به کار گرفته شده است. با توجه به اینکه بخش زیادی از قطعات، ملزومات و فناوری این بخش، تجاری اند، کاربردهای تجارت در این بخش غیرقابل انکار می نماید. گذشته از این در راس همه اقدامات مربوط به رقابت ناعادلانه و تخصیص یارانه، اقدام جنجالی اتحادیه اروپا علیه صفحات خورشیدی چینی است که تجارتی ۲۰ میلیارد یورویی را رقم زده است.

مهم تر از همه اینها، یارانه های صنایع «سبز» را باید بر اعتبارات یارانه ای که به صادرات تخصیص داده می شود و به اعتباراتی که به تجار داده می شود، افزود. تنها از سرزمین اصلی چین طی دوره بحران مالی، بیش از یک تریلیون دلار صادرات انجام شده است. اکنون شرکت ها برای مبارزه با رقبای یارانه بگیرشان در بازارهای ثالث به رقابت می پردازند، از قیمت کالاهای صادراتی خود می کاهند و سود خود را کم می کنند. یک مطالعه نشان داده است نیمی از صادرات سوئیس به محصولاتی اختصاص می یابد که شرکت های سوئیسی بر سر آنها با رقیبی که از یارانه بهره می گیرد در یک بازار ثالث به رقابت می پردازد.

بخش مهم دیگر در تجارت جهان مربوط است به مواد شیمیایی که کمی کمتر از ۲ تریلیون دلار از صادرات جهان یعنی بیش از ۱۰ درصد صادرات جهان را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر نباید این نکته را فراموش کرد که چون قیمت ها از اهمیت بسزایی برخوردارند، تضعیف ارزهای عمده در سال های اخیر، جریان های تجاری را مخدوش کرده است. تغییر در ارزش دلار به تنهایی تا ۷/۳ تریلیون دلار بر صادرات و واردات تاثیر گذاشته است.

جهانی سازی همیشه چیزی بیش از افزایش جریان تجارت خارجی بوده است. اساس آن هم بر این ایده استوار بوده است که رقابت بر اساس شایستگی و نه ملیت، مزایای بسیاری در پی خواهد داشت. بحران اقتصادی جهان و پیامدهایش این موضوع را آشکار ساخت که این ایده در میان سیاستمداران طرفداری ندارد و به همین دلیل است که جهانی سازی به دردسر بزرگی مبتلا شده است