کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما

سه بعدي
شايد ديگر دوران سر کردن در فضاي طراحي هاي دوبعدي واقعا به سر رسيده. اين مساله را مي شود با نسبت خريد کاغذديواري هاي سه بعدي در بازار هم فهميد. اين روزها اگر گشتي در راسته فروشندگان کاغذديواري بزنيد، حتما اين پديده هاي تازه وارد را مي بينيد. کاغذديواري هايي برجسته که اگر از فاصله چندمتري به آنها نگاه کنيد، طرح هاي خاصي به صورت برجسته ديده مي شود. کاربرد اين کاغذديواري ها هم متفاوت است؛ بيشتر براي طراحي فضاي اتاق هاي پذيرايي بزرگ و همچنين در لابي ساختمان ها استفاده مي شوند.

اين وسط انتخاب طرح کاغذ ديواري هاي سه بعدي بسيار اهميت دارد؛ سه بعدي هاي شلوغ براي خانه هاي بزرگ تر و سبک ترها براي خانه هاي کوچک تر. خوب است بدانيد کاغذديواري هاي سه بعدي براي نمايش سه بعدي شان به ديوارهاي بزرگ نياز دارند پس بهتر است براي خانه هاي کوچک اصلا سراغ اين دسته کاغذديواري ها نرويد.


کودک
کاغذديواري هايي که براي اتاق بچه ها استفاده مي شوند، هيچ قاعده و قانون خاصي ندارند. هر روز بسته به شخصيت هاي کارتوني جديدي که وارد دنياي کودکانه مي شود تنوع اين کاغذها هم در سبک و طرح هاي مختلف بيشتر مي شود و فقط رنگ ها هستند که ثابت مي مانند. آبي، سبز، قهوه اي، سورمه اي و سفيد براي پسرها و ياسي، بنفش، زرد، گلبهي، صورتي، قرمز و سفيد هم براي دخترها. در کاغذديواري اتاق بچه ها اگر طرح ها به صورت موتيف باشد؛ يعني المان هاي تک به صورت کوچک روي کاغذ ساده قرار گرفته باشد مي توان سرتاسر اتاق را با کاغذديواري پوشاند اما اگر کاغذديواري شلوغ بود، مي شود اصل يک ديوار کاغذ اصلي و بقيه کاغذ ساده را هم در اين فضا پياده کرد.

 

رنگ ها در زمان انتخاب کاغذديواري همان قدر اهميت دارند که طرح و نقشه آنها. با استفاده از رنگ هاي کاغذديواري مي توان به اتاق ها معنا و مفهوم تازه اي بخشيد. رنگ کاغذديواري ها ارتباط مستقيمي با حجم و مساحت اتاق دارد. رنگ هاي تيره مثل مشکي، طوسي سير يا قهوه اي را به هيچ عنوان در فضاهاي کوچک يا تاريک نبايد استفاده کرد براي اينکه محيط را کوچک تر و تاريک تر از هميشه نشان مي دهند.

 

براي اتاق ها و فضاهايي که ديوارهاي بلندي دارند، کاغذديواري هاي بژ و طلايي رنگ بهتر از کاغذديواري هاي طوسي و نقره اي رنگ هستند. در فضاهاي پرنور هم رنگ هاي بژ، طلايي و قهوه اي بهتر هستند براي اينکه اين رنگ ها نور را مي شکنند و فضا را بزرگ تر نشان مي دهند. کاغذديواري هاي بژ و طلايي معمولا محبوب تر از کاغذديواري هاي طوسي و نقره اي هستند براي اينکه گرمي بيشتري به فضا مي دهند و به درد خانه هاي مجلل مي خورند. رنگ هاي تيره را بيشتر در خانه هاي ساده امروزي مي توان پيدا کرد. اگر يکي از ديوارهاي سالن را تيره کرديد، براي باقي ديوارها کاغذديواري با همان طرح ولي رنگ روشن انتخاب کنيد. همه آلبوم هاي کاغذديواري، رنگ هاي روشن کاغذديواري هاي تيره رنگ را هم دارند.

 

در رنگ کاغذديواري هاي اتاق ها دو خط قرمز وجود دارد؛ يکي رنگ آبي و ديگري نارنجي. معمولا طراحان دکوراسيون داخلي نارنجي سير را به گلبهي يا نخودي و بژ تغيير مي دهند و آبي ها را به نيلي، فيلي و. . . نزديک مي کنند چون رنگ آبي اتاق را خيلي تاريک و سرد مي کند و نارنجي به اتاق انرژي زيادي مي دهد؛ آن قدر که هيچ گوشه اي براي آرامش در آن پيدا نمي شود. براي همين طراحان اين دو رنگ را براي کاغذديواري انتخاب نمي کنند حتي اگر مبلمان خانه و. . . هم تم نارنجي يا آبي داشته باشد، آن وقت رنگ ديوارها را به نقره اي يا سفيد يا صورتي و بنفش نزديک مي کنند اما هيچ وقت سراغ نارنجي يا آبي سير نمي روند؛ مگر اينکه واقعا صاحبخانه بر اين کار اصرار داشته باشد!

 

در زمان نصب کاغذديواري ها بايد رنگ و طرح غالب روي ديوار اصلي نصب شود.براي تشخيص اين ديوار يک قانون کلي وجود دارد؛ اينکه در اتاق خواب اين ديوار درست هماني است که سر تخت در آن جا مي گيرد و در اتاق نشيمن ديواري که مبل اصلي خانه پشت به آن قرار داده مي شود يا ديواري که پشت بيشترين تعداد وسايل خانه قرار گرفته است. يادتان باشد ديواري که در آن در يا پنجره قرار گرفته باشد، ديوار اصلي خانه نيست.

 

براي انتخاب ديوار اصلي خانه يک راه ساده ديگر هم هست؛ اينکه به قدرت احساس و بينايي تان تکيه کنيد. به محض اينکه وارد محيطي شديد هر ديواري که بيشتر از همه توجهتان را به خودش جلب کرد، همان ديوار اصلي به حساب مي آيد. ديوارهاي کوچک را هم در انتخاب هاي تان نگذاريد چون طرح زدن روي اين ديوارها باعث مي شود خانه کوچک تر از معمول نشان داده شود.

استفاده از کاغذديواري با ترکيب رنگ غالب براي ديوار مقابل در ورودي اتاق هاي بزرگ مناسب است چون اين انتخاب فضا را کوچک تر نشان مي دهد. اگر ديواري که در يک سمت ورودي خانه است به عنوان ديوار اصلي خانه انتخاب شود، آن وقت اتاق بزرگ تر و کشيده تر به نظر مي رسد. اگر دو ديوار کناري در ورودي هم کاغذ شوند، فضا تنگ تر و بيشتر فشرده به نظر مي رسد.

منبع: آفتاب