5 راهی که دکوراسیون خانه بیمارتان می‌کند

هنگامي که رنگ اتاق در حال خشک شدن است، حلال رنگ که سبب مرطوب ماندن آن مي‌شود در فضاي اتاق پخش مي‌شود و فضا را آلوده مي‌کند، يعني يک اتاق از زماني که در حال رنگ شدن است تا زماني که خشک مي‌شود، داراي مواد سمي مي‌باشد.
مبلمان خانه
معمولا ايراني‌ها در اواخر سال رسم بسيار پسنديده‌اي را انجام مي‌دهند که اگرچه بسيار مناسب و بجاست، ولي بايد تمام نکات سلامتي آن را رعايت کنند تا دچار مشکل شوند.

اين رسم زيبا، خانه تکاني و تغيير دکوراسيون و چيدمان منزل مي‌باشد. بسياري از افراد، اموري مانند نقاشي ساختمان، خريد انواع وسايل و مبلمان نو را به آخر سال موکول مي‌کنند.

معمولا در اواخر اسفندماه به علت گرده افشاني گياهان و رشد شکوفه‌ها، بسياري از افراد دچار آلرژي فصلي مي‌شوند و ممکن است علايم آلرژي با علايم مواد سمي رنگ تازه خانه اشتباه گرفته شود. علايمي مانند خارش چشم، عطسه، سرفه، خس خس سينه، سردرد و سرگيجه که اهميت ندادن به اين علايم مي‌تواند زمينه ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و تنفسي و در نهايت سرطان را در افراد مختلف ايجاد کند.

افراد خانواده هنگام نظافت و خانه تکاني آخر سال بايد نکاتي را که در اين مطلب گفته مي‌شود رعايت کنند.
ذرات گردوغبار و کثيفي ها به مرور زمان در لابلاي پرزهاي فرش نفوذ مي‌کنند و با راه رفتن روي آن در هوا پخش مي‌شوند که مي‌توانند مشکلات تنفسي ايجاد کنند. براي همين توصيه مي‌شود که هفته‌اي دو بار فرش‌هاي خانه را جاروبرقي بکشيد
طبق مطالعات مشخص شده است که به طور ميانگين همه افراد حدود 90 درصد از زمان خود را در خانه صرف مي‌کنند که متاسفانه سطح آلودگي‌هاي ايجاد شده در منزل بيشتر از محيط خارج از منزل مي‌باشد.

تخمين زده مي‌شود که آلودگي‌هاي داخل منزل سبب ابتلاي بسياري از افراد به انواع سرطان‌ها و در نهايت مرگ آن‌ها مي‌شود و بسياري از مرگ‌هاي ناشي از مشکلات تنفسي در هر سال به علت آلودگي‌هاي ايجاد شده در منزل مي‌باشد. کاغذ ديواري

علاوه بر اين‌ها سالانه به طور متوسط حدود صدها نفر از کودکان به علت آلاينده‌هاي داخل منزل و سطح بالاي سرب در خون آن‌ها، جان خود را از دست مي‌دهند.

در ادامه با پنج نوع از بدترين آلاينده‌هاي منزل آشنا مي‌شويم که مي‌تواند افراد را بيمار کند:
مبل
1- مبلمان: بسياري از مبلمان ها از چوب ساخته مي‌شوند. حتي اگر به مبل هاي راحتي که اکثرا از جنس پارچه هستند، خوب نگاه کنيم مي بينيم که در قسمت هاي زير آن‌ها، چوب بکار رفته است.

معمولا اين چوب‌ها به وسيله چسب به يکديگر متصل شده‌اند تا از پوسيدگي و جداشدن جلوگيري شود. اين چسب‌ها حاوي فرمالدئيد و ديگر ترکيبات آلي فرار (VOCS) هستند که به مرور زمان در هوا پخش مي‌شوند. فرمالدئيد مي‌تواند پس از آزاد شدن در فضاي بسته، منجر به سوزش و آبريزش چشم، تهوع و نيز حملات آسم در افراد مبتلا گردد.

تذکر: معمولا مقدار زيادي فرمالدئيد در اکثر محصولات چوبي (حاوي چوب فشرده) وجود دارد که مي‌تواند آلودگي‌هاي زيادي را در فضاي بسته منزل ايجاد کند.
منبع: تبيان